Szczegółowe badanie stomatologiczne - popularny

Czym jest szczegółowe badanie stomatologiczne tzw. „przegląd”? 

Wszyscy dbamy o nasze samochody, sprzęt elektroniczny i inne gadżety. Raz do roku robimy obowiązkowy przegląd techniczny pojazdów, a gdy zauważamy pierwsze oznaki awarii, jedziemy to naprawić, nie czekając, aż zupełnie przestanie działać. W ten sam sposób, a wręcz z jeszcze większą starannością, powinniśmy dbać o nasze zęby. Zaleca się wykonywanie co 6 miesięcy dokładnego przeglądu, a jeżeli w trakcie okazuje się, że coś wymaga uwagi specjalisty, należy to naprawić, nie czekając aż "przestanie działać" i zaczniemy odczuwać dolegliwości bólowe.

 

Szczegółowe badanie stomatologiczne ("przegląd") krok po kroku

Wbrew opinii internetowych „specjalistów” i rodzinnym legendom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, o próchnicy nie świadczy coś "czarnego na zębie". Dentysta przy dobrym oświetleniu, po dokładnym osuszeniu zęba, a nierzadko stosując narzędzia do powiększenia i poprawy widoczności, takie, jak lupy czy mikroskop, ogląda zęby diagnozując ubytki próchnicowe.

Najczęściej nie są one wcale czarne, ani w ogóle ciemne, a sami w domowych warunkach, nie jesteśmy w stanie ich dostrzec, chyba, że są już tak duże, że faktycznie widać "czarną dziurę" w zębie. Dlatego tak ważne jest, aby odbywać regularne przeglądy i pozwolić dentyście wykryć próchnicę na wczesnym etapie, gdy szkody są stosunkowo niewielkie i można szybciej wyleczyć ząb.

Czekanie i brak reakcji może skutkować leczeniem kanałowym lub w najgorszym wypadku koniecznością usunięcia zęba. Dodatkowo, w trakcie przeglądu, lekarz zwróci uwagę, czy prawidłowo doczyszczamy zęby, ponieważ higiena jamy ustnej jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki przeciwpróchnicowej. Gdy niedokładnie domywamy zęby, zalega na nich płytka nazębna (resztki pokarmowe wraz z bakteriami) powodująca próchnicę.

Bardzo ważnym elementem "przeglądu" jest również rentgenodiagnostyka.

U każdego pacjenta przynajmniej raz na 2 lata powinno być wykonywane zdjęcie pantomograficzne, które daje pogląd na ogólny stan nie tylko zębów, ale również kości szczęk, a nawet zatok szczękowych. Pozwala ono na ocenę kości oraz pokazuje, czy nie tworzą się w niej zmiany przy zębach martwych i po leczeniu kanałowym.

Na zdjęciu widać również przebieg wysokości kości przy zębach, pozwala ono także na ocenę wypełnień obecnych w jamie ustnej. Wzrokowa ocena wypełnienia, niepodparta zdjęciem rentgenowskim, może być niewystarczająca do stwierdzenia jakiej jakości i szczelności jest dane wypełnienie, szczególnie gdy jest głębokie i rozległe. Co więcej, na takim zdjęciu można zauważyć ewentualne zmiany nowotworowe, dzięki czemu bardzo szybko można wdrożyć dalszą diagnostykę.

Dlaczego to takie ważne?

Kolejnym argumentem przemawiającym za regularnymi badaniami stomatologicznymi jest fakt, że zęby po leczeniu kanałowym powinny być co jakiś czas monitorowane poprzez wykonanie małoobrazkowego zdjęcia RTG (obejmującego zwykle 2 - 3 zęby). Pozwala ono na szczegółową ocenę kości przy korzeniu leczonego zęba.

Współcześnie, zwłaszcza gdy pacjent ma więcej niż jeden ząb po leczeniu kanałowym, małe zdjęcia wewnątrzustne zastępowane są przez tomografię wiązki stożkowej (CBCT) danego obszaru, całego łuku zębów, a w razie potrzeby całej szczęki i żuchwy. Jest to niezwykle dokładne badanie pozwalające na bardzo szczegółową ocenę nie tylko okolicy pojedynczego zęba, ale wręcz analizę każdego z korzeni zęba osobno. 

Regularne przeglądy stomatologiczne to lepsza jakość uzębienia, oszczędność pieniędzy dzięki unikaniu skomplikowanych zabiegów ratujących zęby czy uzupełnianiu braków zębowych, ale przede wszystkim jest to nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Zachęcamy wszystkich do regularnego zgłaszania się na szczegółowe badania stomatologiczne!

Ostatnio na blogu

Badania laboratoryjne w kontekście skuteczności leczenia stomatologicznego

Diagnostyka laboratoryjna odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz skuteczności leczenia stomatologicznego. Ocena badanych parametrów pozwala na stworzenie kompleksowego planu leczenia w oparciu o wyniki badań. Stomatolog przed rozpoczęciem leczenia ma wgląd w ogólny stan zdrowia pacjenta i jeszcze przed zabiegiem może wyrównać ewentualne niedobory. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zabiegów z zakresu implantologii, chirurgii stomatologicznej oraz ortodoncji.
23 październik 2024

Nakładkowe leczenie ortodontyczne - Alignery

Do niedawna aparaty ruchome kojarzyły się tylko z aparatami akrylowymi i leczeniem wczesnym dzieci i młodzieży. Obecnie coraz większą popularność zdobywają aparaty nakładkowe, czyli Alignery. Zastosowanie tych aparatów poprzedzone jest indywidualnym badaniem i dostosowaniem metody do potrzeb Pacjenta. Takie działanie może przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych efektów. Wiek pacjenta nie stanowi problemu, bo przy dobrej współpracy Alignery sprawdzą się zarówno u młodzieży jak i u osób dorosłych. Tradycyjny aparat ortodontyczny jest jedną z najpopularniejszych opcji leczenia wad zgryzu, jednak coraz więcej pacjentów wybiera przezroczyste nakładki ortodontyczne ze względu na ich zalety w kontekście higieny i dyskrecji podczas leczenia.
12 październik 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas