Klinika Kwiatek z Poznania oferuje komputerową diagnostykę zaburzeń stawu skroniowego oraz nadzór nad terapią mającą za zadanie podnieść komfort życia eliminując dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu.
Stawy skroniowo-żuchwowe (SSŻ) łączą żuchwę z kością skroniową, która jest częścią mózgoczaszki. Między żuchwą a czaszką znajduje się krążek stawowy, którego zadaniem jest amortyzowanie tarcia kości o kość. Całość stabilizowana jest przez mięśnie i więzadła.
Są to wyjątkowe stawy w naszym organizmie, gdyż jako jedyne pracują równocześnie, czyli ruch główki stawowej po prawej stronie jest zsynchronizowany z ruchem po stronie lewej. Umożliwia to prawidłowe ruchy żuchwy w trakcie mówienia, jedzenia, żucia, przełykania lub innych czynności.
Niestety są to również stawy, które narażone są na duże obciążenia. Braki zębowe po jednej stronie, nieleczone wady zgryzu, nieprawidłowo wyrastające „ósemki” oraz urazy, nawet z dalekiej przeszłości, wpływają negatywnie na pracę stawów skroniowo-żuchwowych, co przekłada się na wytworzenie asymetrii uśmiechu i całej twarzy.
Nieprawidłowości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego mogą przez lata nie dawać żadnych dolegliwości.
Mogą jednak występować dolegliwości, które Pacjent nie od razu łączy z problemem natury stomatologicznej, takie jak:
Inne objawy wskazujące na problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi to:
Bóle stawów skroniowo-żuchwowych są znacznie rzadsze niż bóle mięśniowe i mają cechy bólów zapalnych. Odczuwamy je miejscowo w uchu lub tuż przed nim, zwłaszcza podczas żucia lub mówienia.
Nieleczone dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego mają duży wpływ na komfort życia i zdrowie. Poza wyżej wymienionymi objawami, konsekwencjami zaburzeń SSŻ są:
Do przyczyn powstawania zaburzeń związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym zaliczyć możemy:
Badania przed leczeniem stawów skroniowo-żuchwowych obejmują:
Na podstawie zgromadzonych informacji lekarz podejmuje decyzje dotyczące dalszego leczenia.
Cadiax – to system do komputerowego przeprowadzania diagnostyki i analizy czynnościowej stawu skroniowo-żuchwowego. Aparat rejestruje wzajemne przemieszczenia układu szczęka - żuchwa w trzech wymiarach.
Analiza wykonywana w naszej Klinice przy pomocy urządzenia Cadiax, pozwala na wychwycenie wszelkich nieprawidłowych zmian.
Polega ona na komputerowym badaniu stawu przy pomocy specjalnych płytek, które rejestrują wykonywane przez Pacjenta ruchy w trakcie fizjologicznych czynności takich jak: połykanie, mowa, żucie, zaciskanie zębów czy zgrzytanie. Poza wykryciem nieprawidłowości, lekarz jest też w stanie określić ich skalę. Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Wraz z dokładnym wywiadem lekarskim oraz analizą zdjęć rentgenowskich pozwala na opracowanie indywidualnego planu leczenia dla Pacjenta.
Wychwycenie patologii w stawie skroniowo–żuchwowym i wdrożenie leczenia, podnosi jakość życia Pacjentów.
Polega ono na likwidacji przyczyn oraz zmianie nawyków prowadzących do dysfunkcji.
W zależności od przypadku konieczne może być:
Istotnym elementem terapii zaburzeń czynnościowych układu narządu żucia jest stosowanie szyn zgryzowych. W Klinice Kwiatek stosujemy szyny podjęzykowe RPP, które rozluźniają napięcie w stawie skroniowo-żuchwowym. Wykonywane są indywidualnie na podstawie wycisku zębów. Co kilka tygodni należy zgłaszać się na wizyty kontrolne.
Konsultacja okluzyjna 400 zł
Niezdiagnozowane problemy ze stawem skroniowo – żuchwowym mogą obniżać jakość życia. Jednak można skutecznie z nimi walczyć, przywracając prawidłową funkcję stawu i mięśni. Specjalista po wykonaniu badań diagnozuje nieprawidłowości i wdraża leczenie. |
Szyna podjęzykowa RPP 660 zł
Indywidualna szyna, która rozluźnia napięcie w stawie skroniowo – żuchwowym. Używana głównie w nocy, znacznie podnosi komfort życia w przypadku gdy Pacjent nadmiernie zagryza i ściera zęby. |
Szyna podwyższająca zwarcie 720 zł
|
Wizyta kontrolna podczas szynoterapii 180 - 240 zł
Niezbędne wizyty warunkujące sukces rehabilitacji stawów skroniowo - żuchwowych, analizy odpowiedniej wysokości zwarcia i postępów leczenia. |