Rehabilitacja stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna to jedna z dziedzin fizjoterapii, która zajmuje się terapią układu stomatognatycznego. Jest ona skuteczną formą leczenia zaburzeń i dolegliwości takich jak dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych (ang. temporomandibular disorders - w skrócie TMD). Może być stosowana jako podstawowa metoda terapeutyczna lub jako uzupełnienie leczenia protetycznego, ortodontycznego lub przy implantologii. Rehabilitacja stomatologiczna cieszy się coraz większą popularnością i uważana jest za najlepszą metodę leczenia zachowawczego TMD, wykazuje przy tym niskie ryzyko powikłań.

Fizjoterapia stomatologiczna uzupełnia leczenie stomatologiczne w przypadku następujących objawów:

  • zaburzenia przełykania,
  • problemy z otwarciem i zamykaniem ust,
  • bruksizm (zgrzytanie i zaciskanie zębów)
  • bóle i tarcia w obrębie stawów skroniowo żuchwowych,
  • bóle zębów oraz ich nadwrażliwość,
  • napięcia i ból w okolicach żuchwy,
  • występowanie nadmiernego napięcia mięśni żucia,
  • migrena,
  • częste bóle głowy i karku, nasilające się w trakcie zaciskania zębów,
  • szumy uszne,
  • zawroty głowy,
  • mdłości,
  • tępy ból w okolicach ucha lub twarzy,
  • ból kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego,
  • drętwienie lub mrowienie w palcach,
  • ból po zabiegu chirurgicznym (np. chirurgiczne rozszerzenie szczęki) lub po wszczepieniu implantu.

Jeżeli budzisz się z bólem głowy, szczęki lub szyi, lub zauważasz u siebie niepokojące trzaski i chrupanie w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego, skonsultuj się ze specjalistą. Zgłoś się na fizjoterapię stomatologiczną prowadzoną w naszej klinice i pozbądź się uciążliwych dolegliwości.

Konsultacja

Konsultacje z fizjoterapeutą polegają na określeniu przyczyny dolegliwości oraz potrzeb leczniczych pacjenta. Oprócz przeprowadzenia wnikliwego wywiadu fizjoterapeuta wykonuje badanie funkcjonalne oraz manualne układu ruchowego narządu żucia, oraz opracowuje plan fizjoterapii stomatologicznej. Wstępna konsultacja pozwala określić czy nie występuje nadmierna sztywność mięśni żucia, nadwrażliwość zębów lub trzaski w okolicy stawu skroniowo żuchwowego.

Terapia manualna

Fizjoterapia stomatologiczna w zakresie terapii manualnej wykorzystywana jest do rozluźniania mięśni w obrębie twarzy i szyi przy wykorzystaniu specjalistycznych technik pracy na tkankach miękkich. Jednocześnie łagodzi dolegliwości bólowe. Stosowane techniki pomagają mobilizować i przywracać ruchomość stawów w obrębie głowy. Do diagnozowania i leczenia wykorzystywane są dłonie i dotyk oraz różne rodzaje ucisku.

Drenaż limfatyczny twarzy

Drenaż limfatyczny to technika fizjoterapeutyczna zmniejszająca obrzęk po zabiegach chirurgicznych. Masaż pobudza krążenie limfy, niwelując jej zastój w miejscu obrzęku.

Masaż klasyczny twarzy

Masaż twarzy rozluźnia, działa przeciwbólowo oraz odmładzająco. Korzystnie wpływa na układ krwionośny oraz limfatyczny. Jest też dobrym sposobem zarówno na pobudzenie, jak i na odprężenie, ponieważ bezpośrednio oddziałuje na układ nerwowy (uspokaja lub pobudza Pacjenta, powodując sprawniejsze przesyłanie bodźców do mięśni). Masaż usprawnia ruchomość stawów, a także zwiększa elastyczność mięśni, dzięki czemu pracują one sprawniej i są lepiej ukrwione.

Masaż twarzy pełni też funkcję relaksacyjną. Zabieg wspomaga wydzielanie serotoniny — hormonu tkankowego nazywanego "hormonem szczęścia" — dzięki czemu poprawia nastrój.

Wykorzystywane techniki: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracje. 

Terapia wędzidełka

Są to zabiegi rehabilitacyjne przygotowujące do podcięcia wędzidełka i ułatwiające rekonwalescencję. Wspomagają proces gojenia i przywracania funkcji wędzidła (sprawność mowy, funkcji języka i warg).

Fizjoterapia przed i po zabiegu ortognatycznym

Ten zabieg, wchodzący w skład fizjoterapii stomatologicznej polega na przygotowaniu układu kostno-mięśniowego jamy ustnej do operacji oraz wspomaga przebudowę struktur twarzoczaszki. Umożliwia on szybszy powrót do sprawności po zabiegu ortognatycznym. To doskonałe uzupełnienie terapii podstawowej, gdzie fizjoterapia — wzorem innych gałęzi medycyny — staje się standardem po wszelkiego typu operacjach.

Taping

Metoda terapeutyczna, w której używa się specjalnych 100% bawełnianych plastrów. Pokryte są one  hipoalergicznym akrylowym klejem, który aktywuje się pod wpływem ciepła.

Plastry te zwykle nakleja się na skórę, w miejscu, w którym chcemy uzyskać efekt terapeutyczny. Najwyższej jakości bawełna ma grubość i rozciągliwość zbliżoną do ludzkiej skóry. Po naklejeniu taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa przestrzeń pomiędzy jej powierzchnią a mięśniami, dając tym samym efekt leczniczy. Jest to przedłużenie fizjoterapii prowadzonej w gabinecie.

Zastosowanie tapingu:

  • łagodzenie bólu
  • rozluźnienie napiętych mięśni
  • stabilizacja stawu
  • wspomaganie w odprowadzaniu limfy
  • poprawianie ukrwienia
  • przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni

Biostymulacja laserowa

Biostymulacja laserowa jest to wykorzystanie leczniczych właściwości światła lasera w fizjoterapii. Laser stymuluje tkanki, przez co wspomaga rozluźnienie struktur mięśniowych, pobudza układ naczyń krwionośnych, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i wspomaga inne techniki fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapeuci

Cennik

Fizjoterapia w stomatologii

Fizjoterapia układu stomatognatycznego to zaawansowane wspomaganie leczenia stomatologicznego poprzez przywracanie prawidłowych funkcji i zdolności ruchowych mięśni, więzadeł i innych struktur biorących udział w żuciu, mówieniu czy połykaniu. 

Rehabilitacja połączona z leczeniem dysfunkcji stawu skroniowo - żuchwowego czy np. procedurami ortodontycznymi, może sprzyjać szybszemu osiągnięciu celu leczenia lub w ogóle warunkować możliwość jego prowadzenia. 

Terapie manualne czy masaże stomatologiczne skutecznie zwiększają komfort życia i funkcjonowania, relaksują Pacjenta i poprawiają wygląd.

W nowoczesnej stomatologii współpraca lekarza dentysty z fizjoterapeutą staje się światowym standardem, a w Polsce wyróżnia najlepsze kliniki.

Taping 15 minut 60 zł

Masaż klasyczny twarzy 30 minut 140 zł

Drenaż limfatyczny 20-30 minut 140 zł

Terapia manualna 45/60 minut 240 zł

Wizyta pierwszorazowa 45/60 minut 240 zł

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas