Koferdam - sztuka tkwi w prostocie!

Co to jest koferdam?

Koferdam - to egzotycznie brzmiące słowo oznacza arkusz silikonowej gumy, w której za pomocą specjalnego dziurkacza wycina się otwór w miejscu leczonego zęba. Jej utrzymanie zapewnione jest przez zestaw dedykowanych klamer, a całość stabilizowana jest poza jama ustną dzięki metalowej lub plastikowej ramce.

Zakładanie koferdamu

Proces zakładania koferdamu trwa kilkadziesiąt sekund.

Funkcje i zastosowanie koferdamu

Koferdam stosowany jest w wielu dziedzinach współczesnej stomatologii - począwszy od leczenia zachowawczego, przez leczenie kanałowe endodoncję, po protetykę (często przy cementowaniu koron i licówek).

Podstawową funkcją koferdamu jest izolacja leczonego zęba od napływu śliny. Używane do wypełnień materiały nowej generacji - kompozyty - do zachowania szczelności wymagają bezwzględnej suchości, o którą ciężko w wilgotnym środowisku jamy ustnej, szczególnie podczas pracy na zębach trzonowych umiejscowionych głębiej w jamie ustnej.

W przypadku konieczności użycia piaskarki abrazyjnej (głębokie ubytki próchnicowe), koferdam chroni dziąsła, które podrażnione, na skutek działania piasku i wody pod dużym ciśnieniem uniemożliwiłyby założenie trwałego wypełnienia ostatecznego. Praca z koferdamem przekłada się więc na jakość i trwałość wypełnień.

Jedną z częstszych przyczyn niepowodzenia w leczeniu kanałowym jest zainfekowanie systemu kanałów korzeniowych bakteriami z jamy ustnej, czemu zapobiega użycie koferdamu. Jest on też skuteczną ochroną dla wrażliwych tkanek jamy ustnej, tym bardziej że w trakcie opracowywania kanałów konieczna jest ich częsta i obfita dezynfekcja przeprowadzana silnym środkiem bakteriobójczym.

Koferdam wykorzystuje się głównie podczas leczenia kanałowego (endodontycznego), podczas którego jego bardzo ważną rolą jest chronienie pacjenta przed możliwością połknięcia narzędzi używanych podczas tego precyzyjnego leczenia.

Lekarz pracując z koferdamem skupia uwagę wyłącznie na leczonym zębie. Ma więc zapewniony komfort pracy, szerokie pole widzenia, odsuwanie policzków i języka. Jednocześnie obywa się bez konieczności ciągłej wymiany wilgotnych wałeczków z ligniny, a lusterko nie paruje. Wszystko to znacznie skraca czas leczenia i ułatwia osiągnięcie zamierzonego celu, jakim jest szczelne i trwałe wypełnienie.

Pacjentowi koferdam umożliwia natomiast „odizolowanie się od otoczenia” i poczucie pełnego bezpieczeństwa podczas zabiegu, co często kończy się zaśnięciem na fotelu!

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do stosowania koferdamu. Jeżeli pacjent jest uczulony na lateks, dentysta może zastosować gumę bezlateksową.

W przypadku pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, należy zwrócić szczególną uwagę na ułożenie gumy, aby nie zakryć nosa i nie utrudnić pacjentowi oddychania.

W naszej klinice stomatologicznej zapewniamy komfortowe i bezstresowe leczenie z użyciem koferdamu.

Ostatnio na blogu

Badania laboratoryjne w kontekście skuteczności leczenia stomatologicznego

Diagnostyka laboratoryjna odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz skuteczności leczenia stomatologicznego. Ocena badanych parametrów pozwala na stworzenie kompleksowego planu leczenia w oparciu o wyniki badań. Stomatolog przed rozpoczęciem leczenia ma wgląd w ogólny stan zdrowia pacjenta i jeszcze przed zabiegiem może wyrównać ewentualne niedobory. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zabiegów z zakresu implantologii, chirurgii stomatologicznej oraz ortodoncji.
23 październik 2024

Nakładkowe leczenie ortodontyczne - Alignery

Do niedawna aparaty ruchome kojarzyły się tylko z aparatami akrylowymi i leczeniem wczesnym dzieci i młodzieży. Obecnie coraz większą popularność zdobywają aparaty nakładkowe, czyli Alignery. Zastosowanie tych aparatów poprzedzone jest indywidualnym badaniem i dostosowaniem metody do potrzeb Pacjenta. Takie działanie może przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych efektów. Wiek pacjenta nie stanowi problemu, bo przy dobrej współpracy Alignery sprawdzą się zarówno u młodzieży jak i u osób dorosłych. Tradycyjny aparat ortodontyczny jest jedną z najpopularniejszych opcji leczenia wad zgryzu, jednak coraz więcej pacjentów wybiera przezroczyste nakładki ortodontyczne ze względu na ich zalety w kontekście higieny i dyskrecji podczas leczenia.
12 październik 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas