Rentgenodiagnostyka

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA CBCT – DIAGNOSTYKA 3D

 

Czym jest tomografia komputerowa CBCT?

Tomografia komputerowa (CBCT/zdjęcie 3D) jest badaniem, które staje się standardem w nowoczesnym leczeniu stomatologicznym. Jest to badanie, które obrazuje tkanki jamy ustnej w ujęciu trójwymiarowym. Co istotne, jest to jedyne zdjęcie, na którym widoczne są zarówno tkanki miękkie, jak i tkanka kostna. Otrzymujemy zdjęcie wielopłaszczyznowe, które można przeglądać w wielu przekrojach.

Tomografia komputerowa jest obecnie szeroko wykorzystywana we wszystkich gałęziach medycyny. W naszej Klinice badanie to wykonujemy przy pomocy wysokiej klasy sprzętu Orthophos SL 3D, które pozwala na wykonanie badania CBCT, które jest szybszą i bardziej bezpieczną odmianą klasycznej tomografii komputerowej, stworzoną specjalnie na potrzeby stomatologii.

 

Do czego przydatne jest zdjęcie 3D?

Skuteczność leczenia zależy w ogromnej mierze od postępowania diagnostycznego.

Badanie 3D jest niezwykle przydatne podczas przeprowadzania diagnostyki, gdyż zastępuje nam szereg innych zdjęć rentgenowskich, w tym zdjęcia:

- pantomograficzne

- cefalometryczne

- skrzydłowo – zgryzowe

- stawu skroniowo – żuchwowego

- zatok obocznych nosa.

 

Podczas wykonania badania CBCT, lekarz ocenia:

- ilość i stan tkanki kostnej

- dokładne położenie nerwów oraz naczyń krwionośnych

- zatoki szczękowe

- korzenie zębów

- obecność stanów zapalnych w strukturach szczęki i żuchwy.

 

Dzięki temu lekarz jest w stanie niezwykle precyzyjnie zaplanować przebieg zabiegu chirurgicznego lub implantologicznego.

W przypadku, gdy planowane jest wszczepienie implantów, stomatolog w specjalnym programie projektuje ich położenie z dokładnością do dziesiętnych części milimetra.

 

W przypadku leczenia endodontycznego (kanałowego), badanie CBCT pozwala na precyzyjne oszacowanie długości kanałów korzeniowych, ocenę ich stanu
oraz zlokalizowanie ujść dodatkowych, nietypowo umiejscowionych kanałów
.

Badanie CBCT jest wykorzystywane w każdej dziedzinie stomatologii.

 

Kiedy należy wykonać CBCT?

Wykonanie badania CBCT zostaje zlecone przez lekarza stomatologa podczas konsultacji, zgodnie z aktualnymi potrzebami diagnostycznymi. Badanie to wykonywane jest na miejscu i „od ręki”. Obraz uzyskiwany jest niemal natychmiast, dzięki czemu lekarz od razu konsultuje wynik z Pacjentem.

 

Czy to badanie jest bezpieczne?

Samo badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Czas wykonania badania zamyka się w kilkunastu sekundach. Ilość promieniowania zredukowana jest do minimum dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej oraz badania CBCT zamiast klasycznej tomografii komputerowej (dziesięciokrotna redukcja promieniowania).

Skanowany jest zawsze jak najmniejszy możliwy obszar jamy ustnej, a podczas badania Pacjent zabezpieczony jest ołowianym fartuchem.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest jedynie ciąża Pacjentki.