Ortodoncja

 

To jedna z najmłodszych, ale też najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii.

Zajmuje się leczeniem wad zgryzu i korygowaniem nieprawidłowości w ustawieniu żuchwy
i szczęki.

 

Dlaczego należy korygować wady zgryzu?

 

Leczenie ortodontyczne przeprowadza się ze względów zdrowotnych, ale też estetycznych i funkcjonalnych (np. eliminowanie wad wymowy). Jest ono możliwe niezależnie od wieku Pacjenta - zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Wady zgryzu stanowią dziś problem bardzo wielu osób. Zgodnie z tendencją ewolucyjną, twarzoczaszka – w tym szczęki człowieka są coraz mniejsze, co w konsekwencji prowadzi
do stłoczenia zębów.

W leczeniu wad zgryzu stosowane są bezpieczne i komfortowe aparaty niskiego tarcia,
w związku z czym do przesuwania zębów wykorzystywane są niewielkie siły. Doskonałe rezultaty osiągane są w krótszym niż zazwyczaj czasie i gwarantują trwałość leczenia.

Należy pamiętać, że wyleczony zgryz to nie tylko proste zęby, ale także zmniejszone
do minimum ryzyko próchnicy i procesów paradontycznych
.

 

 

Jak wygląda konsultacja ortodontyczna?

 

Leczenie ortodontyczne w naszej Klinice rozpoczyna się zawsze od wizyty konsultacyjnej. Celem pierwszej wizyty jest poznanie problemów i potrzeb pacjenta oraz przyczyn, które skłaniają go do podjęcia leczenia ortodontycznego.

Lekarz przeprowadza wywiad ogólny i stomatologiczny, a następnie przystępuje do badania pacjenta, na podstawie którego ocenia, czy jest możliwe leczenie ortodontyczne.

Na wizycie tej wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne
oraz pobierane są wyciski pod modele diagnostyczne, na bazie których lekarz analizuje zgryz Pacjenta i ustala plan leczenia oraz najkorzystniejsze dla niego rozwiązania, a także szacunkowy koszt i czas leczenia.

 

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

 

Współczesne leczenie ortodontyczne przeprowadza się przy użyciu aparatów ruchomych, stałych oraz nakładek typu Clear Aligner.

 

Czym charakteryzują się poszczególne aparaty ortodontyczne?

 

Aparaty ruchome – wkładane i wyjmowane przez Pacjenta samodzielnie. Stosuje się je przede wszystkim u dzieci i młodzieży w okresie wymiany uzębienia z mlecznego
na stałe (4 -12 lat).

Mają postać akrylowej płytki zaprojektowanej indywidualnie dla Pacjenta i dostosowanej
do korygowanej wady
. Możliwości korekcyjne aparatu ruchomego są dość ograniczone -
o ile można korygować nadmierne wychylenie lub przechylenie zębów, o tyle przesuwanie zębów nie jest już zasadniczo proste.

Z aparatu ruchomego należy korzystać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego -
w praktyce jest to zazwyczaj kilkanaście godzin na dobę – zarówno w dzień, jak i w nocy.

 

Aparaty stałe to zamki, które zostają przyklejone do zębów na cały czas ich leczenia oraz metalowe łuki, które wymienia się w jego trakcie. W zależności
od oczekiwań, Pacjent ma do wyboru różne rodzaje aparatów stałych:

 

-metalowy

-metalowy samoligaturujący (bez gumek)

-estetyczny (przezroczyste zamki)

-estetyczny samoligaturujący.

 

W przypadku aparatów samoligaturujących wizyty kontrolne są rzadsze, a leczenie zazwyczaj jest nieco krótsze.

 

Clear Aligner – to innowacyjna metoda leczenia niektórych wad zgryzu przy pomocy specjalnych przezroczystych nakładek o różnych grubościach, które Pacjent użytkuje w określonej, indywidualnie ustalonej sekwencji, zazwyczaj zmieniając rodzaj nakładki co tydzień. W międzyczasie odbywają się wizyty kontrolne monitorujące przebieg leczenia i pozwalające na wykonywanie kolejnych nakładek.

Dzięki temu leczenie jest niezwykle precyzyjne.

Nakładki są niewidoczne podczas codziennego użytkowania. Takie rozwiązanie zapewnia więc Pacjentowi najwyższą estetykę i pozwala uniknąć dyskomfortu związanego
z leczeniem ortodontycznym. Podczas ich noszenia, Pacjent bez obaw może rozmawiać czy śmiać się.

Co ważne, nakładki można łatwo zdejmować do jedzenia czy mycia, dzięki czemu utrzymanie higieny jest niezwykle łatwe. Zazwyczaj zaleca się noszenie ich min. 20 godzin dziennie.

 

Czym jest leczenie retencyjne?

 

Należy pamiętać, że każde leczenie ortodontyczne składa się z dwóch etapów:

-leczenie aparatem korygującym

-leczenie stabilizujące aparatem retencyjnym tzw. retainerem. Trwa ono zazwyczaj tyle, ile trwało korygowanie wady.

Pacjent otrzymuje specjalne plastikowe nakładki, które należy nosić jak najczęściej. Często
na dolny łuk nakleja się również specjalny metalowy drucik. Wszystkie te działania mają
na celu utrzymanie zębów w uzyskanej pozycji.

 

 

Jak często odbywają się wizyty kontrolne?

W zależności od metody leczenia i indywidualnych wymagań pacjenta odbywają się one z różną częstotliwością: co 4 do 8 tygodni - zarówno w przypadku aparatów ruchomych jak i stałych. W czasie wizyt kontrolnych lekarz monitoruje postępy leczenia
i reguluje siłę, z jaką aparat działa na zęby
.

Kontrole są bardzo istotne dla prawidłowego przebiegu leczenia, a ich zaniedbanie może być fatalne w skutkach. Bez stałej kontroli czas trwania leczenia wydłuży się lub aparat może wywołać odwrotny efekt od oczekiwanego np. pogłębić istniejącą wadę lub spowodować nową wadę zgryzu.

 

Tak mówią o nas Pacjenci

Ocena
Od kiedy zaczęłam korzystać z usług Kliniki przestałam bać się dentysty A początki były trudne - usuwane zęby mądrości, a teraz leczenie ortodontyczne. Miałam do czynienia z kilkoma lekarzami i śmiało mogę stwierdzić, że każdy jest uprzejmy, miły i niezwykle profesjonalny! Szczególnie polecam doktora Zawadzkiego, który ósemki wyrywa w mgnieniu oka Dziękuję!
Dominika
Zobacz
Ocena
W Klinice Kwiatek leczę się od wielu lat, zachowawczo, estetycznie, ortodontycznie, endodontycznie, każda wizyta odbyła się jak dotąd bezstresowo i bardzo sympatycznie. A wizyta w utrudnionych warunkach pandemicznych utwierdza mnie jedynie w przekonaniu, że pracuje tu zespół prawdziwych profesjonalistów, dla których zdrowie pacjentów zawsze będzie na miejscu pierwszym. Dziękuję za najlepszą opiekę.
Kinga
Zobacz
Ocena
Gorąco polecam Klinikę. Po wcześniejszych traumatycznych i dramatycznych w skutkach doświadczeniach w innych gabinetach, leczenie w Klinice kończy się zawsze rozwiązaniem problemu i ogromną satysfakcją. Również genialne podejście do dzieci, co widzę na każdej wizycie z moim nadwrażliwym sensorycznie ośmiolatkiem, który jest na początku swojej ortodontycznej drogi.
Anna
Zobacz