Bezzębie - odbudowa całkowitych łuków zębowych

Całkowite przebudowy / odbudowy uśmiechu w oparciu o leczenie implantologiczne to nasza specjalność!

Dlaczego?

  1. Kilkanaście lat doświadczenia  (ponad 10 000 implantacji).

  2. Autorski, ciągle rozwijany program natychmiastowego obciążenia zarówno górnego jak i dolnego łuku jednocześnie (podczas jednej wizyty!).

  3. W pełni cyfrowa wizualizacja przyszłego leczenia.

Odbudowa pełnołukowa za pomocą 4 lub 6 implantów.

W przypadku całkowitego braku zębów (bezzębie) lub uzębienia resztkowego, w celu odtworzenia uśmiechu możemy zastosować pełną odbudowę zębów na implantach. 

Od razu należy wyjaśnić, że nie ma konieczności uzupełniania każdego zęba pojedynczym implantem! Z punktu widzenia biomechaniki takie rozwiązanie byłoby nawet gorsze niż odbudowa na oparta na 4 - 8 implantach w jednym łuku.

Wynika to z faktu, że pomiędzy implantami znajduje się żywa kość, której musi być odpowiednia ilość. Planujemy tak, by finalnie nie było więcej tytanowych implantów niż kości.

Przyrównując to do “życiowego przykładu” nie potrzebujemy do przybicia jednego obrazka do ściany 4  gwoździ, wystarczą 2 lub jeden  (w zależności od wielkości obrazu, jego ciężaru itd - to dokładnie obliczamy).

Praca na implantach jest w tym przypadku alternatywą dla protezy ruchomej - rozwiązania, które jest w większości nieakceptowane przez Pacjentów. 

Zastosowanie implantów pozwala na przywrócenie odczuć jak przy zębach własnych - podczas jedzenia, uśmiechania się, rozmowy. Proteza ruchoma, przez to, że tylko “leży” na dziąsłach - nigdy nie zapewnia takich odczuć. 

Pamiętajmy że proteza to “wynalazek” z poprzedniej epoki, a retencja czyli sposób utrzymania klasycznych protez zębowych nie zmienił się od jej opracowania w 1728 roku! Rozwiązanie takie jest archiwalne, przestarzałe i niestety - nie będzie działać tak dobrze, jak współcześnie oferowane prace na implantach.

Od czego zaczynamy? 

Najważniejsze przy całkowitej przebudowie jest odpowiednie dopasowanie góry (szczęki) do dołu (żuchwy). W wyniku zachodzących zmian po utracie zębów (ich przesunięciu, osiadaniu protez) najczęściej dochodzi do wysunięcia zębów przednich, pochyleń zębów bocznych.

Po to by prawidłowo “ułożyć” przyszły zgryz konieczne jest jednoczasowe zaprojektowanie / zaplanowanie zarówno góry jak i dołu.

Musimy pamiętać, że są to elementy powiązane ze sobą, które działają wspólnie. Prawidłowe ustawienie zębów na górze jest uwarunkowane prawidłowym ustawieniem zębów na dole i odwrotnie.

Dlatego prawidłowy plan leczenia powinien zawierać w sobie całościowy plan, tak by nie było później wymagane wprowadzanie zmian i “konieczność” dostosowania się do kompromisowych warunków.

Oczywiście niezbędne do planowania jest wykonanie następujących elementów: 

  • skany uzębienia
  • CBCT (tomografia) 
  • zdjęcia zewnątrz- / wewnątrzustne

Kolejny krok

Zaczynamy zawsze od “wersji testowej” - czyli mock-up. Co to oznacza?

Mock-up jest to wersja próbna przyszłej pracy protetycznej, oparta o projekt wykonany na podstawie analizy tomografii, skanów oraz zdjęć zewnątrz i wewnątrzustnych. Przyszłe uzębienie jest dobierane do kształtu twarzy, wypukłości warg, ustawienia źrenic, linii pośrodkowej itd.

Za pomocą specjalnego oprogramowania lekarze i technicy dentystyczni, niczym architekci i inżynierowie projektują przyszły uśmiech Pacjenta, biorąc pod uwagę zarówno estetykę, jak i funkcjonalność.

W zależności od sytuacji klinicznej Pacjenta - mamy następujące możliwości:

a) W przypadku posiadania częściowego uzębienia, jeżeli warunki na to pozwalają

(Brak ruchomości własnych zębów, brak zbyt dużego wychylenia zębów do przodu)

Przymierzamy na podstawie projektu przyszłe uzębienie w ustach Pacjenta.

Wersja testowa jest “naklejana” na zęby własne specjalnym materiałem kompozytowym (do tworzenia prac tymczasowych), który pokazuje jak będą wyglądały docelowe zęby i zgryz.

Pozwala Pacjentowi “wyjść w wersji testowej” do domu - tak by spokojnie, bez presji czasu zobaczyć się w nowych zębach, poprosić o ocenę estetyczną  rodzinę, przyjaciół. Sprawdzić w dłuższym okresie niż wizyta u stomatologa zgryz, ewentualne odczucia ze strony stawowej.

Jednocześnie materiał tymczasowy umożliwia bezproblemowe ściągnięcie pracy przez stomatologa, dzięki czemu istnieje możliwość zmiany projektu, przymiarki kolejnego - tak by spełniał oczekiwania zarówno Pacjenta, jak i lekarza prowadzącego.

b) W przypadku braku zębów (bezzębie) najczęściej przygotowanie nowej pracy wymaga modyfikacji istniejących protez ruchomych.

Wykonujemy wtedy nowe protezy testowe oparte o projekt mock-up’u. Pacjent może się w nich zobaczyć, sprawdzić jak ustawione są jego nowe zęby, jaki mają kształt, jak wyglądają.

Oczywiście podobnie, jak w przykładzie powyżej, Pacjent również wychodzi z takimi protezami do domu - tak by pokazać się rodzinie, zastanowić się czy nowy kształt, zgryz spełniają jego oczekiwania.

c) W przypadkach częściowego uzębienia, przy braku warunków do założenia mock-up:

Projekt jest wykonywany cyfrowo i omawiany z Pacjentem przed monitorem komputera z pełną wizualizacją jego uśmiechu.

Dlaczego czasami nie możemy założyć wersji próbnej?

  • Dzieje się tak w przypadku kiedy Pacjent ma bardzo rozchwiane zęby własne, a w przypadku założenia pracy tymczasowej mogłoby dojść do przypadkowego usunięcia obecnych zębów (dotyczy to bardzo dużych stanów zapalnych, rozchwianych, starych prac protetycznych).

  • W przypadku gdy pozostałe zęby są tak mocno wychylone do przodu, że nie ma możliwości ich cofnięcia pracą tymczasową, bez wcześniejszego usunięcia.

  • W przypadku resorpcji (zaników korzeni) zębów, która również mogłaby doprowadzić do ich utraty przed wykonaniem pracy.

Dlaczego przymiarki i testowanie są takie ważne?

Zgodnie z zasadą, że każde 10 minut planowania oszczędza wiele godzin realizacji, która obowiązuje w każdej branży - od budownictwa zaczynając, na rynku finansowym kończąc.

Bardzo ważnym aspektem, szczególnie w sferze estetyki jest fakt, że wysokość i szerokość zębów warunkują odpowiednie podparcie dla warg i policzków, nadając im prawidłowy kształt. Brak zębów powoduje natomiast zapadanie się tych struktur, nadaje “starczego” wyglądu.

Podobnie z wysokością całego dolnego odcinka twarzy - często po prawidłowym leczeniu stomatologicznym uzyskujemy efekt estetyczny porównywalny z chirurgią plastyczną - odejmujący Pacjentowi 10 lat.

Dlatego tak ważne jest planowanie! 

Już sama estetyka pracy protetycznej sprawia, że często Pacjenci stają się “nowymi wersjami samego siebie”. Nierzadko pociąga to za sobą lawinę innych pozytywnych zmian w życiu Pacjenta. Ważne by spełnić ich oczekiwania i być wspólnie zadowolonymi z efektu (pamiętając, że szeroko pojęte piękno dla każdego oznacza coś innego, dlatego bardzo ważne jest skonsultowanie i omówienie potrzeb Pacjentów).

Czy wersja testowa jest potrzebna tylko zaplanowania kwestii estetyki? Może mogę ją pominąć?

Z punktu widzenia medycznego (chirurgicznego, protetycznego) wersja testowa jest jeszcze ważniejsza! 

a) Pozwala na najbardziej optymalne rozmieszczenie implantów - umożliwiając najlepsze rozłożenie sił działających na ostateczną pracę oraz pokazuje, w którym miejscu konieczna jest odbudowa kości (augmentacja).

b) Umożliwia zaprojektowanie dokładnego przejścia koron w dziąsło, prawidłowo zorientowanego przestrzennie.

c) Umożliwia natychmiastowe obciążenie pracą idealnie pasującą w zgryzie.

Mówiąc krótko - dzięki dokładnemu projektowi, implantolog przeprowadza zabieg najpierw wirtualnie - widząc wszystkie konieczne dodatkowe procedury. 

Dzięki temu zabieg chirurgiczny jest pewny, szybszy - bez żadnego elementu zaskoczenia

Dzień zabiegu, czyli metamorfoza podczas jednego dnia!

Gdy wszystko mamy już dokładnie sprawdzone, zaplanowane, zaakceptowane - przychodzi dzień wdrożenia planu w życie.

Sama część chirurgiczna trwa ok 2 godzin, wliczając w to przygotowanie Pacjenta do zabiegu w miłej i przyjaznej atmosferze.

Część protetyczna (przygotowanie przykręcanych prac tymczasowych na bazie osadzonych implantów) wraz z odpoczynkiem po zabiegu to kolejne 2 godziny.

Całość leczenia w zależności od sytuacji klinicznej (np. konieczności przeprowadzenia dodatkowych zabiegów takich jak podniesienie zatok, ekstrakcje, augmentacje kości) zamyka się w jednym dniu, po którym Pacjent wraca z nowym  (tymczasowym) uśmiechem do domu

Czy muszę się jakoś specjalnie przygotować do zabiegu?

Całość zabiegu jest to zmultiplikowanie pojedynczej implantacji - także wskazania mamy takie same jak przy pojedynczym zabiegu.

  • Badania laboratoryjne (ocena krzepliwości, podstawowe parametry krwi)

  • Zjedzenie posiłku przed zabiegiem (koniecznie! Nie należy być na czczo)

  • Pozytywne nastawienie.

Wszystkie środki przeciwbólowe, osłony antybiotykowe, nutridrinki Pacjent dostaje na miejscu w Klinice

Czy będę mógł prowadzić samochód po zabiegu?

Wszystkie lekarstwa oraz znieczulenia podawane podczas zabiegu pozwalają na prowadzenie pojazdów. Zachęcamy jednak do pojawienia się z osobą towarzyszącą, ze względu na długość i rozległość zabiegu.

Jaki czas po zabiegu nie będę mógł funkcjonować? Czy muszę leżeć w domu?

Po zabiegu nie ma konieczności leżenia w łóżku. W zależności od sytuacji (stany zapalne, konieczność dodatkowych zabiegów odbudowujących kość), przez około 2-3 dni może utrzymywać się obrzęk oraz lekkie dolegliwości bólowe.

Należy pamiętać, że w przypadku natychmiastowego obciążenia miejsc po ekstrakcjach - rana goi się szybciej ze względu na to - że jest zamknięta i nie wnika do niej jedzenie. Szerzej opisane jest to (tutaj) - przy omawianiu implantacji natychmiastowej.

Większość Pacjentów odczuwa lekki dyskomfort przez okres 2-3 dni, z którym ze spokojem dają sobie radę standardowe środki przeciwbólowe przepisane po zabiegu. W razie jakichkolwiek problemów nasi lekarze są do dyspozycji Pacjentów.

Czy mogę wyjechać następnego dnia do innego kraju?

Wielu naszych Pacjentów mieszka na co dzień zagranicą, mamy więc duże doświadczenie w prowadzeniu takiego leczenia.

Po zabiegu zalecamy, aby Pacjent przez 3-4 dni został na miejscu. Wynika to z faktu, że w razie jakichkolwiek problemów, takich jak drobne krwawienie, uszkodzenie szwów - musimy zadziałać miejscowo.

Następnie, po okresie 4 dni - można wrócić z powrotem do swojego miejsca zamieszkania. Dalsze wizyty umawiane są zgodnie z harmonogramem.

Czy nie lepiej rozłożyć jednak leczenie na górę i dół osobno? Czy nie jest to za duże obciążenie dla mojego organizmu?

Odpowiedź jest jednoznaczna - zdecydowanie nie.

a) Z punktu widzenia biomechaniki, o czym wspomniano na samym wstępie, góra musi być dopasowana do dołu i odwrotnie. W przypadku rozłożenia leczenia na części musimy dwukrotnie robić górę i dół (najpierw dostosowując się do “starej części”, później tworząc nową).

b) Z punktu widzenia zdrowotnego - zawsze usuwamy tylko te zęby, które nie nadają się do dalszego leczenia. Stąd - jeżeli zostały one zakwalifikowane do usunięcia, należy zrobić to jak najszybciej, by stan zapalny nie rozprzestrzeniał się na cały organizm.

c) Liczba dodatkowych wizyt, osłony antybiotykowe, znieczulenia, zdejmowanie szwów wzrasta co najmniej dwukrotnie ze względu na rozdzielenie tych zabiegów. Leczenie dodatkowo przedłuża się w czasie, co może stanowić dla Pacjenta dyskomfort.

d) Z punktu widzenia medycznego - poprzez rehabilitację górnego i dolnego łuku przywracamy prawidłowe relacje w stawach, mięśniach, więzadłach w obrębie głowy i szyi. Wszystkie mięśnie tej okolicy zaczynają pracować prawidłowo, niwelując napięcie i przeciążenia - taki efekt możliwy jest tylko w przypadku całościowego leczenia.

e) Wymarzony efekt estetyczny - osiągamy tylko i wyłącznie przy prawidłowo ustawionych zębach górnych i dolnych. Inaczej, tak jak wspomnieliśmy, musimy dostosować się do zastanych warunków

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas